Charakterystyka więźby dachowej
Konstrukcja dachowa, której celem jest przenoszenie ciężaru pokrycia na ściany nośne, nazywana jest powszechnie więźbą dachową. Jest ona podstawą dachu spadzistego , jedno lub kilkustronnie, pozwala na uzyskanie jednakowo ciekawego efektu wizualnego oraz na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni, która może zostać przekształcona w strych lub pokój, a przy większych powierzchniach w pełnoprawną część mieszkalną.
Rodzajów więźby dachowej jest kilka, sposoby jej konstrukcji związane są z potrzebami oraz jej ostatecznym rozmiarem. Musi być wykonana starannie, przez fachowców z Dachfull, mających wiedzę i doświadczenie. Do jej wykonania niezbędne jest użycie przede wszystkim odpowiedniej jakości drewna, które musi być zdrowe, suche, twarde i odpowiednio zaimpregnowane. Tylko wtedy możliwe jest uzyskanie konstrukcji stabilnej, która posłuży wiele lat. Nie mniej ważne jest późniejsze wykonanie termoizolacji oraz wybór odpowiedniego pokrycia dachu i jego pielęgnacja.
Charakterystyka więźby
W praktyce dekarskiej występują liczne terminy związane z konstrukcją dachową, które należy znać. Murłatą określa się belkę drewnianą przytwierdzoną do ściany nośnej, belka stropowa łączy murłaty. Od murłat odchodzą krokwie, które łączą się w jednym punkcie, tworząc trójkąt, a między nimi występującą belkę określa się jako jętkę. Wiatrownica to z kolei belka idąca przez większy odcinek, czasem i cały, więźby. Wyróżnia się więc więźbę krokwiową, oraz jej odmianę krokwiowo-jętkową. Ten rodzaj konstrukcji jest bardzo prosty i jednocześnie niezwykle stabilny, za sprawą jętek i wiatrownic, które wzmacniają konstrukcję. Stosowana jest szczególnie w domach jednorodzinnych. Dla powierzchni większych wykonuje się więźbę płatwiową. Bazuje ona przede wszystkim na tym, że przez całość budynku prowadzona jest płatew, czyli belka, osadzona na słupach, do których dołączane są płatwie pośrednie, wzmacniane mieczami, czyli fragmentami łączącymi słup z płatwią, przenosząc odpowiednio ciężar. Do nich z kolei dołączane są krokwie. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie olbrzymiego dachu, którego całość jest stabilna, a wykonanie proste, lecz wymagające skrupulatności i dokładności. Jednak ten rodzaj konstrukcji można wykonać tylko w sytuacji, w której między zewnętrznymi ścianami nośnymi występuje inne elementy, na które można przenieść ciężar. W sytuacji, gdy nie jest to możliwe, wykonuje się więźbę wieszarową. Sednem tej konstrukcji jest przeprowadzenie belki nośnej (płatew) między ścianami, do której mocowane są słupy, na których umieszczane są kolejne płatwie. Na których kolejno osadzane są krokwie. Podstawą dla stabilności tego rodzaju więźby jest zamontowanie elementów wiązara, które przenoszą kolejne obciążenia na ściany nośne. Ostatnim rodzajem jest więźba z wiązarów kratowych, czyli krat łączonych z kawałków drewna. Taka konstrukcja jest bardzo lekka i niezwykle wytrzymała, jednak wymaga dostarczenia na budowę wcześniej przygotowanych wiązarów, ponieważ ich dokładne wykonanie na miejscu budowy jest niezwykle trudne i zajmuje sporo czasu.