Dach z oknami czy bez?
Osoby, które zdecydowały się na postawienie domu, muszą podjąć wiele różnych decyzji rzutujących na funkcjonalność nieruchomości. Jednym z takich elementów jest wybór konkretnych elementów konstrukcji i wykończenia dachu, który stanowi zwieńczenie budynku. Dach wpływa także na aspekty wizualne oraz bezpieczeństwo przyszłych mieszkańców.
Wśród wielu decyzji, pojawiających się przy projektowaniu budynku pojawia się pytanie dotyczące wstawienia okien dachowych. Współcześnie poddasze przeznaczone jest do użytku. W konsekwencji zamontowane na nim okna umożliwiają dopływ świeżego powietrza, a także naturalnego, dziennego światła. W zależności od potrzeb mieszkańców i ich preferencji można zastosować tam tradycyjne okna lub okna fasadowe.
Warto pamiętać, że nawet w momencie rezygnacji z typowych okien, na poddaszu musi pojawić się co najmniej jedno wyjście na zewnątrz, co pozwoli skontrolować stan dachu. W tym przypadku jest do tego niezbędne wyjście na połać dachową. Z kolei okna dachowe dają możliwość kontroli znajdujących się w nieruchomości rynien bez wyjścia z domu. Można w ten sposób obejrzeć także pokrycia dachowe i ich stan techniczny. Należy jednak zaznaczyć, że okno dachowe, podobnie jak drzwi, jest źródłem utraty ciepła. Należy więc zwracać uwagę na współczynnik jego przenikania zarówno w przypadku okna, jak i jego poszczególnych elementów.
Jak prawidłowo zamontować okno dachowe?
Zaprojektowanie konstrukcji dachowych, a także ich montaż jest procesem skomplikowanym. Montaż okien dachowych stanowi integralny element tworzenia konstrukcji całego dachu. Oferujemy więc zarówno projektowanie, jak i instalowanie okien dachowych do specyficznej konstrukcji tych pomieszczeń. Bardzo ważną funkcję pełni dokładne ich docieplenie, które pozwoli zredukować straty ciepła.
Dodatkowa izolacja powinna pojawić się w przestrzeni między łatami. Ocieplenie montuje się po osadzeniu ościeżnicy okna, zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie. Istotną funkcję pełni także kołnierz paroprzepuszczalny. Jego zadaniem jest likwidowanie problemów z zawilgoceniem. Jego nieodpowiedni montaż może skutkować wilgocią i rozwijaniem się pleśni oraz grzybów.