Jak często przeprowadzać konserwację dachu?
Regularnie wykonywane czynności konserwacyjne pozwalają utrzymać dach w nienagannym stanie przez długi czas, unikając przy tym trudnych i drogich napraw. Konserwacja dachu łączy się z jego przeglądem — to od wcześniejszej kontroli zależy, jakich prac trzeba będzie dokonać.
Samodzielne przeglądy dachu raz na rok
Każdy właściciel domu powinien pamiętać o regularnych kontrolach dachu. Standardowe przeglądy, polegające na samodzielnym obejrzeniu pokrycia dachowego warto wykonywać przynajmniej raz na rok, a najlepiej dwa razy — przed i po zakończeniu sezonu zimowego. Już samo przejrzenie stanu poddasza lub strychu dostarczy nam wielu cennych informacji, np. czy dach przecieka (widoczne są wówczas zacieki, farba się łuszczy, pojawiają się różne ślady na okładzinie z płyt itp.). Wszelkie zacieki mogą wskazywać miejsca, w których należy szukać ewentualnych uszkodzeń. W przypadku dachów płaskich zacieków szukamy nie tylko na suficie, ale i na ścianach. Warto też przyjrzeć się warstwom dachu od spodu, aby sprawdzić, w jakim stanie jest folia dachowe lub poszycie sztywne.
Następnie sprawdzamy stan wizualny dachu. Trzeba zwrócić uwagę na wszelkie połamane lub poprzesuwane dachówki, odstające arkusze blachodachówki , rdzę, stan obróbek blacharskich, elementy systemowe (m.in. dachówki antenowe, płotki przeciwśnieżne, stopnie i ławy kominiarskie). Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy uszkodzeń, warto skontaktować się z fachowcem, który podpowie, jakie prace konserwacyjne lub naprawcze należy wykonać.
Profesjonalny przegląd dachu co pięć lat
Bardziej szczegółowe kontrole należy wykonywać co pięć lat, gdy dach wciąż jest objęty gwarancją. Po zakończeniu okresu gwarancyjnego przeglądy zalecane są co dwa lata. Szczegółową kontrolę warto zlecić fachowcowi, gdyż będzie on w stanie wychwycić nawet najmniejsze defekty i usterki, które często umykają laikom. Wówczas sprawdzane są wszystkie elementy dachu, łącznie z siecią rynnową.
Po szczegółowej ocenie stanu dachu podejmowana jest decyzja dotycząca niezbędnych czynności konserwacyjnych lub naprawczych.
Czynności z zakresu konserwacji dachu
Po uprzednio wykonanych przeglądach łatwiej jest stwierdzić, jakie czynności konserwacyjne należy wykonać, aby przywrócić dach do odpowiedniego stanu. Jeśli problemem są wyłącznie zanieczyszczenia na powierzchni, należy je usunąć z zastosowaniem wody pod ciśnieniem. Przy większych i trudniejszych zabrudzeniach konieczne jest użycie odpowiednio dobranych detergentów przeznaczonych do konkretnego pokrycia. Konieczne będzie również przepłukanie rynien. Pamiętaj, że wszelkie czynności związane z myciem dachu należy wykonywać w taki sposób, aby nie doszło do żadnych uszkodzeń — nie wolno stosować nieodpowiednich detergentów czy ostro zakończonych szczotek (np. druciaków).
Do prac konserwacyjnych zaliczamy również malowanie powierzchni, a także nakładanie specjalnych powłok zabezpieczających przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz działaniem czynników zewnętrznych. Niezbędna jest przy tym stosowana wiedza i umiejętności, dlatego też warto zlecić to zadanie doświadczonej ekipie.
Podczas prac konserwacyjnych wykonywane są też wszelkie niezbędne naprawy. Działania naprawcze należy podejmować możliwie jak najwcześniej, gdy tylko wykryjemy usterkę, gdyż drobne mankamenty w większości przypadków jesteśmy w stanie usunąć łatwiej, szybciej i taniej.