Jak wygląda położenie dachu?
Dach to element domu, który stanowi zarówno zwieńczenie bryły budynku, jak i jego ochronę. Proces wznoszenia dachu jest skomplikowany i wieloetapowy. Do jego przeprowadzenia należy zatrudnić specjalistów, którzy przeprowadzą prace na wysokościach w bezpieczny i profesjonalny sposób. Przełoży się to nie tylko na wygląd, ale i na funkcjonalność dachu.
Podstawą do rozpoczęcia jakichkolwiek prac budowlanych, związanych z położeniem dachu jest projekt budynku, w którym znajdą się informacje o kształcie dachu, jego spadkach, rozmieszczeniu krokwi, a także sposobach ich łączenia. Na tym etapie wybierane są pokrycia dachowe, które różnią się masą, co ma wpływ na gęstość rozmieszczenia elementów więźby dachowej oraz jej grubość. Mając odpowiedni projekt, można przejść do montażu murłaty, na której opierają się ukośne belki, stanowiące podstawę więźby dachowej i innych niezbędnych elementów konstrukcji.
Gotowa konstrukcja więźby przykrywana jest folią dachową , która gwarantuje szczelność konstrukcji. Warto na tym etapie pamiętać o przynajmniej 10 – centymetrowych zakładkach, gwarantujących nieprzemakalność konstrukcji. Jako specjaliści z 14-letnim doświadczeniem, zajmujący się wykonywaniem wszelkich konstrukcji dachowych, zdajemy sobie sprawę, że istotnym punktem kładzenia dachu jest łacenie. Rozpoczyna się od położenia kontrłat, czyli długich deseczek łączących się u szczytu dachu. Następnie należy przejść do montażu właściwych łat, montowanych poprzecznie w stosunku do krokwi. Właściwy rozmiar należy określić na podstawie wybranych dachówek i blachodachówek.
Dodatkowe elementy i układanie pokrycia dachowego
Mając zamontowane łaty, można zacząć montować dodatkowe elementy, które mają znaleźć się na dachu. Mogą być to okna dachowe, które powinny zostać osadzone na stałe w konstrukcji dachu, a także rynny i pas nadrynnowy, pomagający w trafianiu wody do rynien. Ważnym elementem na tym etapie prac jest okap dachu, czyli kratka okapowa, która jest niezbędnym zabezpieczeniem połaci dachu przed ptakami i gryzoniami.
Montaż wszystkich niezbędnych łat jest także momentem, w którym dekarz może zacząć układać wierzchnią warstwę dachu. Warto zwrócić uwagę na to, że praca ta powinna rozpocząć się od położenia jednego rzędu dachówek. To pozwoli na dopasowanie ich ścisku do konkretnego modelu dachu. Dachówki powinny być przykręcane za pomocą wkrętów, zawsze zachowując przy tym kolejność – od prawej do lewej strony.